• מעל החגיגה בבורסות מאיים צל ענק: האם העליות יתחלפו במפולת?

מעל החגיגה בבורסות מאיים צל ענק: האם העליות יתחלפו במפולת?

בחודשים האחרונים זינקו שוקי האג"ח בעולם והתשואות קרסו לשפל ■ ביום שישי נרשמו ירידות חדות בשוק האג"ח וירידות קלות בשוקי המניות — בעקבות נתוני שוק עבודה מצוינים בארה"ב ■ האם זוהי רגיעה, או שסימני האזהרה בשוק האג"ח צריכים להדאיג את המשקיעים?

מדדי המניות בוול סטריט שוברים שיאים: מדד S&P 500 (2,993.07 +0.45%נמצא במרחק של 10 נקודות מרמה של 3,000 ובקרבת השיא שרשם ביום רביעי בשבוע שעבר (ביום חמישי לא היה מסחר בארה"ב בשל יום העצמאות). גם מדדי נאסד"ק ודאו ג'ונס נסוגו קמעה מהשיאים שרשמו ביום רביעי. ואולם על חגיגת המניות הגדולה מוטל צל ענק, של שוק השקעות עצום — האג"ח הממשלתיות. האג"ח מאותתות על משהו שונה בתכלית מהחגיגה ומהנתונים, המצוינים על פניהם, של הכלכלה האמריקאית.

תשואת האג"ח לעשר שנים של ארה"ב צנחה לשפל של שנתיים וחצי ביום רביעי. התשואה הגיעה ל–1.95% ביום רביעי — נפילה מ–3.2% בנובמבר 2018 באופן כמעט רציף. ביום שישי, בעקבות דו"ח התעסוקה המצוין, שוקי המניות ירדו קלות, ותשואות האג"ח עלו בחדות. התשואה לעשר שנים בארה"ב נקבעה על 2.048%. הציפיות להורדת ריבית אגרסיבית השנה, שהן חדשות יחסית, התמתנו. ואולם קשה להגיד עדיין ששוק האג"ח הופך את פניו ומתחיל לאותת על אופטימיות מחודשת לגבי הכלכלה.

מה אפשר ללמוד משוק האג"ח על הכלכלה?

הקדחת בשוק האג"ח מתודלקת בציפיות לריבית נמוכה, לאחר שהבנק הפדרלי הפסיק להעלות את הריבית, ולנוכח סיכויים אפסיים להעלות ריבית בגוש היורו ובבריטניה. נגידי בנקים בעולם חוזרים למגננה ונטייה להרחיב, והסיכויים לריביות גבוהות בעתיד הנראה לעין הולכים ומתפוגגים.

ירידת התשואות נמשכת כבר יותר מחצי שנה, וכך גם היפוך עקום התשואות. ואולם דפוסים היסטוריים מראים כי נדרשים לעתים חודשים, ולפעמים אפילו שנתיים, עד שהתחזית הכלכלית שמשקפות מגמות אלה מתגשמת. בינתיים, הכלכלה האמריקאית צומחת בקצב מתון אך בריא, האבטלה יורדת, ורק נסיגת הצריכה הפרטית מסגירה אולי חולשה אפשרית.

מה שמדאיג במיוחד בשוק האג"ח מתרחש דווקא מחוץ לארה"ב. בגרמניה, צרפת, שווייץ, הולנד, שוודיה ויפן נסחרות האג"ח ממשלתיות לעשר שנים בתשואות שליליות. זהו מצב אבסורדי, לכאורה, שבו המלווים (ציבור המשקיעים באג"ח) מוכנים לשלם כסף תמורת אחזקת האג"ח. זהו אחד האיתותים החזקים ביותר על ציפיות שליליות לכלכלות.

 

אג"ח של ממשלת גרמניה לעשר שנים נסחרו ב–0.407%– ביום חמישי. אפילו בשתיים מהכלכלות שנקלעו לקשיים נוראיים במשבר החובות של תחילת העשור נסחרות האג"ח בתשואות נמוכות מאוד: בספרד ב–0.217% ובפורטוגל ב–0.3%. שתי מדינות אלה זכו לחילוץ מקרן המטבע הבינלאומית, הבנק המרכזי של אירופה והנציבות האירופית. ביום שישי נרשמו עליות מחודשות בתשואות, אך הן עדיין בטריטוריה קיצונית למדי.

מי שהשקיע בשוק האג"ח בחצי השנה האחרונה עשה רווחים יפים. ואולם בחינת עקום התשואות, או ליתר דיוק, הפער בין תשואות עשר שנים לשלושה חודשים של אג"ח אמריקאיות, צריכה לעורר דאגה גם לגבי מצב הכלכלה הריאלית וגם לגבי מצב שוקי המניות.

נתוני הבנק הפדרלי של סנט לואיס מראים כי ב–50 השנים האחרונות, בכל פעם שהפער האמור היה שלילי לאורך זמן, באה בעקבותיו תקופת מיתון — ונפילה חדה בבורסות. זה קרה ב–2000 ושוב ב–2007–2008, עם הכניסה למיתון הגדול.

עקום התשואות חזה ב–50 השנים האחרונות לא רק תקופות מיתון, כי אם גם נפילות בשוק. הנקודה החשובה היא ששוק המניות עלה כמעט ברציפות בעשור האחרון, בלי משבר. זו סיבה מספקת לאנליסטים רבים להזהיר מנפילה אפשרית, בלי קשר לנתוני היסוד. רוב האנליסטים שהשתתפו בסקר של בלומברג צופים שמדד S&P 500 יסיים את השנה ברמה נמוכה מהנוכחית.

אנליסטים של RBC וסיטיגרופ הזהירו כי הראלי אינו בר־קיימא, ובקרדיט סוויס המליצו לאזן את הפורטפוליו בזהירות, בגלל האקלים הכלכלי שנמצא במגמת האטה. עם זאת, תחזיות לסיום הראלי רק משום שהוא ארוך מאוד כבר ניתנו כמה פעמים בשנים האחרונות.

הדרמה הגיעה לת"א

הדרמה בשוק איגרות החוב העולמי הגיעה גם לתל אביב. מחירי איגרות החוב הממשלתיות בישראל רשמו בשבוע שעבר עליות של עד 2%. בעקבות זאת, רשמו לא מעט איגרות חוב תשואות שפל. התשואה של אג"ח ממשלתית צמודה למדד לעשר היא שלילית, 0.22%–. כלומר, מי שרוכש אותן ייפרד מ–0.22% בכל שנה רק כדי לקבל הצמדה למדד. אג"ח ממשלתית שקלית (לא צמודה למדד) לעשר שנים נסחרת בתשואה של 1.27% בשנה — קרוב מאוד לתשואת השפל שבה שנרשמה ביום חמישי.

נועם רוקח, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות אנליסט, התייחס לשוק האג"ח ואמר: "מה שקורה בשוק האג"ח הן ירידות התשואות שמייצרות למחזיקים רווחי הון אדירים. ירידות התשואה מגיעות לאור ההבנה כי סביבת הריבית בארה"ב תחזור לרדת, והשוק מתמחר שלוש הורדות עוד השנה. גם באירופה שוקלים הורדת ריבית, אף שהריבית היא אפס ליחידים ושלילית למוסדיים. לכן המשקיעים רצים לרכוש אג"ח ארוכות, שעוד מציעות ריבית ברמה מסוימת בסביבה האפסית הזאת. בתוך חצי שנה חזרנו לסביבת ריבית יורדת. זה אומר שהמשקיעים חושבים שאנחנו בדרך להאטה בקצב הצמיחה, העולם אינו מצליח להיגמל מהכסף הזול".

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות בבית ההשקעות אלטשולר שחם, ציין כי "הנקודה היא שאין בעולם אינפלציה. כל האינפלציה נעה בין 1% ל–1.5%. הטכנולוגיה שיבשה הכל. אין בעיית ייצור בעולם, כשהכוונה היא, בין השאר, לייצור נפט ואמצעי תחבורה. כשאין אינפלציה, אין סיבה להעלות את הריבית, בייחוד במקומות שבהם אין צמיחה. ביפן זה המצב כבר 30 שנה. באירופה יש כבר הבנה כי תרחיש יפן יותר רלוונטי להם. ארה"ב וישראל אמנם שונות, אבל כשמסתכלים על כל התמונה, לא יכול להיות שבמשק מסוים תהיה ריבית גבוהה ובשני ריבית שלילית.

"בשנה שעברה היו זמירות על העלאת ריבית. ועכשיו ההערכות הן שכבר השנה הריבית תרד. התוצאה היא שתשואות האג"ח ביצעו סיבוב פרסה וירדו ב–1%. פתאום רבים מעריכים כי ארה"ב תגלוש למיתון. איני חושב כך, אבל הצמיחה שציפו לה תהיה נמוכה יותר. בנוסף, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך ללחוץ להפחתת הריבית, בטענה שארה"ב לא צריכה להיות הפראיירית היחידה שמשלמת ריבית על החוב שלה.

"מה שעוד תורם בישראל לירידות התשואה הוא הכניסה של המדינה למדדי האג"ח הגלובליים של FTSE, וזה יוביל להזרמת ביקושים לאג"ח הישראליות. עקום התשואה הישראלי היה מראש תלול יותר, ונתן פיצוי לאג"ח הארוכות".

 

דפנה מאור, אסא ששון, 08/07/2019, דה מארקר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution