• מה קרה לכסף שלנו? קופות הגמל הכי טובות ב-2016 – ואלה שבעיקר שאבו דמי ניהול

מה קרה לכסף שלנו? קופות הגמל הכי טובות ב-2016 – ואלה שבעיקר שאבו דמי ניהול

את שלושת המקומות הראשונים בדירוג התשואה השנתית תופסות קופות גמל שמנוהלות על ידי בתי השקעות פרטיים, ואת שני המקומות האחרונים – קופות המנוהלות על ידי חברות ביטוח ■ כך מסביר זאת מנהל השקעות בכיר: "זאת היתה שנת האנליזה – גם במניות וגם באג"ח"

בינואר 2016 מנהלי קופות הגמל נדרשו לפתוח מסלולי השקעה חדשים, שיהיו תלויים בגיל החוסך. למסלולים אלה מצורפים החוסכים החדשים. זהו המודל הצ'יליאני, שעל אימוצו הודיע משרד האוצר כבר לפני כשנה. הרעיון שבבסיס המודל הוא התאמה של הסיכון בניהול ההשקעות לגיל החוסך. במלים פשוטות, ככל שהחוסך צעיר יותר, כך הסיכון גדול יותר – והסיכון פוחת ככל שגיל החוסך גבוה יותר.

למעשה, מתחילת 2016 כל גופי הפנסיה והגמל נדרשים להציע מסלולי השקעה תלויי גיל. לשם כך הם יכולים לפתוח מסלולי השקעה חדשים או להסב מסלולי השקעה קיימים – כשלהסבת מסלול יש משמעות על התשואה המוצגת ללקוח.

התוצאה של כל זה היא שבשנה שעברה לא ניתן היה להציג את התשואות בקופות הגמל, שכן לא ניתן לפרסם תשואה במסלול השקעה שקיים פחות משנה. מרבית הכסף בגמל מרוכז במסלול לבני 50–60 – והוא מחליף למעשה את המסלול שכונה קופת גמל כללית.

כך הסבירו זאת במשרד האוצר: "לעניין הצגת תשואות, צבירה נטו, מדד סיכון ושיעור דמי הניהול הממוצע בשנה הקודמת של מסלול השקעה שמדיניותו שונתה, יראו במסלול כמסלול חדש שנפתח ב-1 בינואר 2016".

כלומר, לא ניתן יהיה להציג את תשואות העבר עבור הקופה שהוסבה. הסיבה לכך, לפי האוצר, היא שגופים מוסדיים עם תשואות טובות לא יוכלו להשתמש בנתונים אלה כדי למשוך משקיעים חדשים למסלול ההשקעה החדש.

אלא שלתקנה זו יש גם תמונת מראה: כשם שלא ניתן להציג את התשואות הטובות – כך לא ניתן גם להציג את התשואות הגרועות של הקופה. השורה התחתונה היא שמבחינה מעשית מנהלי ההשקעות נהנים מ"איפוס" התשואות ומהעלמת ביצועי העבר – הן הטובים והן הכושלים.

"העלמת" תשואות עבר אינה דבר חדש בשוק ההון. תעשיית קרנות הנאמנות התמחתה בכך בעבר באמצעות שינוי השמות של של הקרנות – אבל רשות ניירות ערך עקפה את ההתחכמות הזאת בכך שהיא חייבה את מנהלי הקרנות לציין במשך שנה בסוגריים את שמה הקודם של הקרן. כך גם המצטרפים החדשים יכלו למצוא את תשואות העבר.

מה עשו קופות הגמל הגדולות ב–2016

קופת הגמל שהציגה את הביצועים הטובים ביותר ב-2016 היא של ילין לפידות עם תשואה של 6.7%. אחריה, בהפרש משמעותי, ניצבת אלטשולר שחם עם תשואה של 5.1%, ובמקום השלישי הקופה של אנליסט עם תשואה של 5%. דווקא חברות הביטוח, שבעבר הניבו לעמיתיהן תשואות גבוהות, משתרכות מאחור בתחתית טבלת התשואות: מגדל אחרונה עם 2%, ואחריה כלל ביטוח עם תשואה שנתית של 2.92%. בית ההשקעות הגדול פסגות סיים את 2016 עם תשואה של 2.94%.

מבחינת תשואות, בין קופת הגמל הטובה ביותר לגרועה ביותר יש פער של כ–240%. מדובר אמנם בפער ברוטו, אבל זהו פער שדמי ניהול – גם גבוהים במיוחד – לא יסגרו.

"ניהול השקעות הוא לא קומודיטי, כלומר אינו מוצר צריכה פשוט. בגופים המוסדיים ניהול השקעות נתפש כקומודיטי וזאת הסיבה לכך שאנחנו רואים נטישת מנהלי השקעות טובים – וזה רק מתחיל לתת אותותיו בתשואות של העמיתים", הסביר מנהל בכיר בגוף מוסדי. ואכן, הפערים בין מנהלי ההשקעות בולטים לעין.

המנהלים "הטובים" מכונים בעגת השוק מנהלי השקעות אקטיביים – אלה שבונים תיקי השקעות שנועדו להכות את הבנצ'מרק (מדד יחס). לשם כך הם נוקטים שתי שיטות עיקריות: Top Down ו-Bottom Up. בשיטה הראשונה הם משתמשים בניתוח מקרו־כלכלי, תוך הערכת מגמות כלכליות ודמוגרפיות בעולם. למשל, התרחבות מעמד הביניים בסין בעשורים האחרונים הובילה לעלייה בצריכת הבשר במדינה. בעקבות הניתוח מחליטים מנהלי ההשקעות לאילו אפיקים יש להפנות את ההשקעות – בדוגמה הקודמת, לתחום הבשר. אלה שבחרו באפיק זה השקיעו לרוב בחברות המובילות בתחום.

בשיטה השנייה סורקים מנהלי ההשקעות, בדרך כלל באמצעות סדרת פרמטרים פיננסיים, את כל רשימת החברות הציבוריות. מתוך אלה הם מנסים לזהות את החברות ששוויין הכלכלי גבוה משווי השוק שבו הן נסחרות (השקעות ערך). את החברות האלה מנהלי ההשקעות האקטיביים רוכשים על בסיס ההערכה כי שווי השוק שלהן בבורסה ישתווה לשווי הכלכלי – וכך הם ירוויחו.

שתי השיטות האלה קוראות תיגר על תפישת עולמו של המשקיע האגדי ג'ון בוגל, שתהה בשנות ה–70 של המאה הקודמת "אם אפשר להכות את הבנצ'מרק (מדד היחס)". היה זה רגע לפני שהקים את חברת הקרנות העוקבות שלו ואנגארד. מבחינת בוגל, לא ניתן לתזמן את השווקים, וכל שנותר למשקיע הוא להיצמד למדד המניות או האג"ח.

יש במסר של בוגל משהו קצת מדכא: מי שמשקיע בשוק ההון ייהנה מתשואת המדדים, 7%–10% בממוצע במשך השנים – אבל מי שחולם להתעשר, צריך לפנות למקום אחר (או לנהל כספים של אחרים ולקבל דמי ניהול).

המדדים הכזיבו

אבל ב-2016 דווקא המדדים הכזיבו. מדד ת"א 25  הניב תשואה שלילית של 3%, ומדד האג"ח הכלליות  הניב תשואה נמוכה של כ–2% בלבד. כלומר, תיק מעורב של אג"ח ומניות ביחס של 70% אג"ח ו–30% מניות אמור היה להניב תשואה מינורית עד אפסית. בשנה החולפת מנהלי ההשקעות האקטיביים הצליחו להכות את המדדים ולהניב תשואות עודפות לעמיתים שלהם.

"זאת היתה שנת האנליזה", אמר מנהל השקעות בכיר. "ולא רק במניות, אלא גם באג"ח קונצרניות. קח, לדוגמה, אג"ח של דסק"ש – הניבה תשואה של 40% בשנה שעברה – או אג"ח של כלכלית. מי שידע לנתח, לאבחן ולרכוש את האג"ח והמניות המתאימות – הצליח להביא תשואות לחוסכים. מי שנצמד למדדים, הצליח פחות".

וכך הציג את הדברים מנהל השקעות אחר: "תבין, העזיבה של מנהלי ההשקעות לקרנות גידור, היא של המנהלים הטובים שיכולים להכות את המדדים. אלה הם האנליסטים שיודעים לנתח מניות, להעריך מגמות בשווקים ולהתכונן בהתאם. המגבלות של הרגולציה גורמות לטובים לעזוב את בתי ההשקעות והגופים המוסדיים. התוצאה היא שהחיסכון הפנסיוני מידרדר – ויוצמד למדדים".

אפיק השקעה נוסף, שהניב תשואות נאות למשקיעים, הוא ההשקעות האלטרנטיביות – בעיקר קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ונדל"ן. עם זאת, ניהול ההשקעות האלה עולה לגופים המוסדיים הרבה כסף, בהשוואה לעלות "הצנועה" של עמלות המסחר בבורסה – מה שפוגע מעט באטרקטיביות שלהן. יתרה מזאת, משום שחלק לא מבוטל מנכסי קופות הגמל צריך להיות נזיל – השיעור המוחזק בנכסים אלה הוא נמוך יחסית.

ומה לגבי 2017? מנהל השקעות שהצליח לייצר לחוסכים תשואה גבוהה לא בהכרח יצליח לעשות זאת גם בעתיד. אבל מה שבלט בשנה שעברה הוא שאת שלושת המקומות הראשונים בטבלת התשואות תופסות קופות המנוהלות על ידי בתי השקעות פרטיים – שמנהלי ההשקעות בהם בדרך כל מאמינים כי לניהול השקעות מקצועי יש ערך רב.

 

אסא ששון, 12/01/2017, דה מארקר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שוק ההון

 • מהי פוליסה פיננסית?

  פוליסה פיננסית היא תיק השקעות/חסכון מנוהל לטווחי זמן שונים, המיועד לאדם אשר מעוניין בחסכון נזיל למשיכה בכל עת, אשר ניתן השקיע בו בסכום חד פעמי או בהוראת קבע שוטפת, עבור עצמו, ילדיו, נכדיו ולכל מטרה.

 • מה ההבדלים העיקריים בין חסכון שוטף בפיקדון/חסכון בנקאי לבין חסכון בפוליסת חסכון?

  בפוליסת חסכון: הכספים נזילים למשיכה בכל עת ולא סגורים לתקופה מוגדרת, אין קנסות ועלויות משיכה, ניתן לחסוך גם בסכומים קטנים, הכספים מושקעים בשוק ההון. בפיקדון בבנק: הריבית נמוכה יחסית לאפיקי השקעה מנוהלים בבורסה בראייה היסטורית, רמת הנזילות היא נמוכה ובמקרה של שבירת פיקדון קיים קנס בצורת הריבית שהצטברה, אין מסלולי השקעה והכסף אינו מנוהל אלא מניב ריבית (נמוכה מאד עד אפסית כיום) ידועה מראש.

 • מהם נכסים בלתי סחירים וכיצד הם משפיעים על התשואה?

  בפוליסה פיננסית כמו גם בקופת גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים. חלק מהתיק ההשקעות מושקע בנכסים לא סחירים, כגון: אג"ח לא סחיר, קרנות השקעה, קרנות גידור, נדל"ן מניב, הלוואות. השקעות אלא מניבות תשואה אשר אינה תלויה באופן ישיר בשוק ההון הסחיר התנודתי ומהוות עוגן לתיק ההשקעות הסחיר. כמו כן ההשקעה בנכסים לא סחירים אינה מתאפשרת דרך ניהול כספים בבנק אלא רק בניהול של גופים מוסדיים. פוליסה פיננסית היא תיק מנוהל מוסדי ולקוח אשר בחר לנהל את כספו דרך פוליסה פיננסית אכן נהנה מיתרון.

 • אני מנהל כספים בבנק דרך ניהול תיקים, האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190?

  בהחלט כן, היתרונות הם רבים: א. עלויות ניהול זולות יותר. ב. שקיפות בתשואות (גמל נט) מול יצרנים אחרים. ג. עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך אפסיות לעומת הבנק. ד. תשואות עדיפות ובאופן משמעותי לאורך זמן (גמל נט). ה. שימוש בנכסים לא סחירים אשר מקטינים את התלות בשוק ההון. ו. דחיית מס, היות וניתן לשנות מסלולי השקעה ללא הגבלה, ללא עלות וללא אירוע מס. ז. מס רווחי הון של 15% נומינלי במקום 25% ראלי. (נכון להיום בסביבת אינפלציה אפסית בהחלט יתרון). ח. ניתן לנייד מיצרן ליצרן ללא עלות וללא אירוע מס בקלות. ט. הרכב נכסים סחיר איכותי יותר ומפוזר יותר ללא קרנות נאמנות "של הבית". י. אפשרות לא לשלם מס הכנסה בכלל !! בעת מימוש הכספים כקצבה מוכרת לכל החיים.

 • מנהל ההשקעות בניהול תיקים הוא אלטשולר שחם (לדוגמא), האם כדאי לי לעבור לקופת גמל לפי תיקון 190 באלטשולר שחם?

  בהחלט כן מאותן סיבות שרשמתי מעלה. תיק ההשקעות דרך ניהול תיקים בבנק באלטשולר הוא שונה לחלוטין בין תיק השקעות אלטשולר גמל באותו רמת סיכון !! כאמור דרך הבנק לא ניתן להחזיר נכסים לא סחירים, לקבל הטבות מס, לשלם פחות ד.נ, לשנות מסלול השקעה ללא אירוע מס ותשלום עלויות ק/מ על כל פעולה אשר מממנת את הבנק אבל פוגעות בתשואה.

 • מהו ארביטראז' מיסוי?

  ארביטראז' מיסוי מאפשר ניצול תכנוני מס בחלופה להשקעות פיננסיות בקרנות נאמנות, ניהול תיקים, פקדונות וכו'. 1. שימוש בקרן השתלמות וקופת גמל בניהול אישי לדחיית תשלום מס. 2. שימוש בקופת גמל ל"קצבה מוכרת" לדחיית תשלום מס על פי תיקון 190 (משיכה חד פעמית על ידי היוון קצבה מוכרת). 3. שימוש ב"פוליסת חסכון" כפלטפורמה לניהול השקעות בשוק ההון תוך ניצול ארביטראז' מיסוי (פטור במעבר בין מסלולים, דחיית מס, ניכוי מס רווח ראלי לגילאי 67+).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution