• מה לקנות ומה למכור? ההמלצות של צבי סטפק וגילעד אלטושלר

מה לקנות ומה למכור? ההמלצות של צבי סטפק וגילעד אלטושלר

סטפק ואלטשולר מזהירים מתחום האג"ח הקונצרני בכלל, ומאג"ח נדל"ן אמריקאיות בפרט: "במקרה של פשיטת רגל, החזר החוב באג"ח האמריקאיות יכול להיות אפס" ■ את ההשקעות המסוכנות הם ממליצים להעביר לשוקי המניות.

"אנחנו רואים כבר תקופה ארוכה שהמרווחים של איגרות החוב הקונצרניות (הפער בין תשואת האג"ח הקונצרני לאג"ח הממשלתי המקביל, א"ש) ממש לא מצדיקים השקעה בהן. המרווחים הם כה קטנים, שאנחנו בתור מדיניות מעדיפים לא להיות שם, או להיות שם ממש בקטן מאוד" – את האזהרה הזאת ניפק השבוע גלעד אלטשולר, המנכ"ל המשותף והבעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחם, בפאנל השקעות בכנס של קבוצת קלי.

עמיתו של אלטשולר לפאנל, צבי סטפק, הבעלים של בית ההשקעות מיטב דש, הסכים עם הדברים: "הפיצוי שאתה מקבל כשאתה קונה אג"ח קונצרניות ממש לא מספק, במיוחד בתעודות סל או קרנות מחקות על מדד בורסאי כלשהו או תל בונד לסוגיו. לכאורה, כל הסלים האלה נותנים תוספת תשואה שנתית של כ-1% לעומת אג"ח ממשלתי. מבחינה מסוימת, זה מאוד מפתה כי בעידן של אפס ריביות בישראל וכו', כל אחוז הוא משמעותי. אבל אנשים שוכחים שדי בכך שתהיה נפילה של אחד מ-20 תאגידים בת"א כדי שתוספת התשואה הזאת תימחק ונקבל פחות".

בניגוד לאלטשולר, סטפק סבור כי האג"ח של הבנקים הן עדיין אפיק השקעה סביר: "עם תשואה של 0.6% או 0.7% – תלוי במח"מ – אני לא רואה כרגע בעיה במערכת הבנקאות הישראלית".

האם שוק המניות בארץ ובחו"ל יקר? באיזה שווקים שווה להשקיע?

אלטשולר: "בשווקים שעולים ברור שהמניות לא זולות. למעשה, שום דבר בעולם לא זול. להערכתנו, הכלכלה העולמית היא בסך הכל כן בתנופה ובצמיחה, והפירמות נהנות ממנה. ספציפית בארה"ב, הפירמות נהנות מצמיחה ומרפורמת המס. אנחנו מסתכלים בעיקר על שני סקטורים שמעניינים אותנו: סקטור אחד זה הטכנולוגיה, והסקטור הנוסף זה מה שקשור בתרבות הפנאי – בעיקר תחום התיירות שמתפתח בקצב מאוד מהיר.

"מבחינת פיזור גאוגרפי אנחנו מעדיפים את שוקי ארה"ב גרמניה, ועכשיו הייתי מוסיף גם את בורסת הונג קונג שמרכזת את המניות הסיניות הגדולות. מה שקורה ביפן ובאירופה זה הכל עירוי מלאכותי. אני לא מאמין בדברים מלאכותיים. כלכלות שאין בהן צמיחה של אוכלוסייה במקביל, אני חושב שלאורך זמן זה לא יחזיק מעמד. יפן בבעיה אמיתית וקשה מאוד של התכווצות האוכלוסייה – גם מזדקנת מאוד וגם אין ילדים. אז זה שהריבית שם נמוכה כבר 30 שנה ועכשיו מעבר לריבית הנמוכה הם גם קונים אג"ח ומכניסים כסף בכוח, זה נחמד בתור טרנד, אבל זה לא בסיס כלכלי אמיתי של צמיחה".

סטפק: "אם אני עושה השוואה יחסית בין השווקים, השוק האמריקאי הוא כמעט השוק הכי יקר. יש לו יתרונות, היתרון הגדול שלו זו הנזילות העצומה. היתרון השני הוא שרוב חברות החדשנות הטכנולוגית נמצאות בארה"ב. אם נוסיף את רפורמת המס שכמובן מקלה על חלק מהחברות האמריקאיות, ואת מגמת האנטי-רגולציה שמוביל ממשל טראמפ – זה גם כמובן מקל על עסקים לעשות עסקים ולהרוויח יותר". לדבריו, "גם שוק המניות האירופאי נהנה מכמה גורמי תמיכה מאוד חזקים כגון הרחבה מוניטרית, התאוששות בכלכלה האירופית ומחירים זולים".

סטפק ציין עוד שני שווקים מעניינים להשקעה: "אנחנו מאמינים בהודו ומשקיעים בה, אבל שוק זול יותר מאירופה וארה"ב הוא השוק היפני. לגבי שוק המניות בישראל, המחירים באופן יחסי לעולם בהחלט סבירים. ולא רק יחסית לעולם אלא גם יחסית לאלטרנטיבות שיש לנו פה. יש לנו ריבית נמוכה מאוד, אין כמעט אינפלציה, בדומה מאוד לאירופה וברמה נמוכה מאשר בארה"ב. ככה שאת תיק המניות הייתי בונה 45%-50% בישראל, ואת היתרה בחו"ל".

מה אתם חושבים על שוק הנדל"ן וחברות הנדל"ן בבורסה?

אלטשולר: "נדלן למגורים ומניות נדל"ן בבורסה זה שני עולמות נפרדים לחלוטין. רוב חברות הנדל"ן הבורסאיות שאנו מכירים בדרך כלל מתעסקות עם נדל"ן מסחרי, לא נדל"ן למגורים. אני חושב שלגוף פיננסי עדיף להשקיע בחברות נדל"ן יותר מאשר ישירות בנדל"ן. זאת, מהסיבה הפשוטה שבדרך כלל בחברות הגדולות והטובות – אם זה עזריאלי, אמות או הרבה חברות אחרות – יש מנהלים מאוד מוכשרים שהוכיחו את עצמם לאורך הרבה מאוד שנים, ובחשיפה למניות שלהן מקבלים פיזור של הרבה מאוד נכסים. אנשים פרטיים אומרים 'אני אקנה דירה, זה תמיד עולה'. אבל אני זוכר תקופות בשנות ה-90 שמחירי הנדל"ן ירדו ב-25%. הזיכרון של האנשים הוא מאוד קצר בעניין הזה".

עמדתו של סטפק דומה: "אני מאמין בעדיפות של מניות נדל"ן על נדל"ן להשקעה. במבחן התוצאה, אם ניקח למשל חברה טובה מאוד כמו אלוני חץ, שנמצאת בתחום הזה כבר הרבה מאוד שנים – היא הונפקה לפי סדר גודל של קרוב ל-20 שנה ועשתה פי 30 על הכסף. אין הרבה חברות שעשו את זה ובוודאי שמחירי הנדל"ן לא עלו פי 30. מחירי הנדל"ן יודעים גם לרדת כמו שגלעד אמר. פרט לעשור הנוכחי, שעוד לא הסתיים, היו תמיד בין שנתיים לארבע שנים שמחירי הדירות ירדו. במניות, גם אם מוכרים משהו בהפסד עדיין ניתן לצאת מזה, ולא צריך לחכות 11 חודשים כדי למכור, כמו במקרה של דירה".

מה אתם חושבים על אג"ח נדל"ן אמריקאיות?

אלטשולר: "אף אחד לא מגיע לפה מציונות. ברור לכולם שהמרווחים שהם מקבלים כאן מתומחרים לא נכון, אז הם מגייסים פה בעלויות נמוכות יותר מאשר בארה"ב. והציבור הישראלי שנוהר אחר האג"ח האלה, קונה משהו בתמחור לא נכון. מתי התמחור יהיה נכון? זה קורה כשמתחילים משברים. אז רואים בעצם מה היה מתומחר נכון ומה לא.

"האג"ח האלה, שרובן רשומות באיי הבתולה או בכל מיני חורים כאלה, הריקברי (החזר החוב) שלהן יהיה לדעתי אפס. ראינו הרבה הסדרי חוב בשוק הישראלי ולא מעט טייקונים במניות שפשטו רגל וזכו בריקברי של 60%-80%. יש כאלה שאפילו הגיעו ל-100%. בחברות האמריקאיות האלה אני חושב שזה יהיה קרוב יותר לאפס. לא יודע כמה אתם מכירים את שוק הנדל"ן האמריקאי. הוא מאוד אכזרי כשמגיע רגע האמת, ולכן אנחנו לא מתקרבים לשם בכלל".

סטפק: "הרעב לנכסים של אג"ח קונצרניות הוא בעיקר של הציבור הרחב, באמצעות קרנות נאמנות. מוסדיים לטווח ארוך וקופות גמל מחזיקים במעט מאוד אג"ח קונצרניות. כאן צריך להגיד 'ייזהר הקונה', כי באג"ח האמריקאיות יש בעיה. מעבר לזה שהשוק שם אכזרי, ברגע שהרישום המשפטי של החברה הוא במקום כמו איי הבתולה, כל תהליך גביית החוב הרבה יותר מסובך ומורכב וכרוך בעלויות גבוהות. בסוף, במקרה שהחברה נקלעת לקשיים, אתה יכול לצאת בלי כלום".

אסא ששון, 29/01/2018, דה מארקר

 

 

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution