• לקנות או למכור? בכיר באלטשולר שחם מזהיר מהפסדים באג"ח – ויש לו המלצות

לקנות או למכור? בכיר באלטשולר שחם מזהיר מהפסדים באג"ח – ויש לו המלצות

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, מתריע מפני שנה קשה בשוק וממליץ בין היתר על מניות הבנקים הישראליים ■"אם השוק ייפול – זה יהיה בעקבות מלחמת הסחר"

2018 עומדת להסתיים, ומבט על מדדי המניות בעולם אינו מסב נחת למשקיעים. אם מחפשים את המרוויחים והמפסידים נכון לעכשיו, נראה כי מכל המדדים בעולם, ההשקעה במדדי ישראל היתה ההשקעה המשתלמת יותר.

מרבית מדדי המניות המקומיים הניבו למשקיעים תשואות נאות: ת"א 35 (1,627.45 +0.32%עלה ב–6.8%, ת"א 125 (1,463.75 +0.33%עלה ב–6.5%, ת"א בנקים (2,308.07 +0.99%זינק ב–10.8% ומדד ת"א גז ונפט (1,052.37 -0.15%זינק ב–16.2%. השקל נחלש ב–5.3% מול המטבע האמריקאי: אם בתחילת השנה שילמנו עבור דולר אחד 3.52 שקלים, כעת אנחנו נדרשים להוציא מכיסנו 3.71 שקלים.

המשקיעים שבחרו להשקיע בארה"ב, שם הופסקה תוכנית ההרחבה הכמותית, נהנו מתשואות סולידיות יותר: ה דאו ג'ונס עלה ב–1.8%, S&P 500 טיפס ב–0.6% ו נאסד"ק עלה ב–1.8%. מי שהשקיע בבורסת סאו פאולו בברזיל נהנה מעלייה של 15%, למרות היחלשות של 13% במטבע הריאל.

ברוב הבורסות בעולם ניתן למצוא רק השקעות הפסדיות. אירופה הסבה אכזבה מרה. משבר החובות שאופף את היבשת עוד מהמשבר הכלכלי ב–2008 הוביל לירידה חדה של 10.8% במדד יורוסטוק. על רקע רעשי הברקזיט נרשמה מתחילת השנה ירידה של 9.3% במדד פוטיסי 100 ונפילה של 13.8% במדד דאקס. צלילה חדה יותר נרשמה במדדי המניות ביבשת אסיה. כך, למשל, בורסת הונג קונג נפלה ב–13.6% ובורסת שנחאי צללה ב–20.2%.

התנודתיות תימשך?

ומה בשנה הבאה? דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, אומר כי "ההשקעות ב–2019 תלויות בעיקר בשאלה מה יקרה בין סין לארה"ב. כל עוד אין פתרון לעניין זה – התנודתיות תימשך". לדברי ירדני, המשקיעים מעוניינים לדעת מה יעלה בגורל הפגישה של נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ ונשיא סין, שי ג'ינפינג, בוועידת שרי האוצר של 20 המדינות המתועשות (G20) בארגנטינה בעוד כשבוע. "הם אמורים להתחיל במו"מ אפקטיבי שימנע מכל העולם להפסיד. אם לא יושגו הבנות, השוק ייפול, הצמיחה בארה"ב ובסין תיפגע, ארה"ב תיוותר מבודדת מהעולם ורעשי הרקע יובילו לפגיעה נוספת באירופה, בשל הפגיעה בסחר החופשי".

אנחנו לפני מפולת? כדאי להתרחק מהשוק ולמכור הכל?

"לא. לדעתנו הצדדים יגיעו להסכם בעתיד הקרוב, כך שהכלכלה בעולם תוכל לחזור לכלכלת סחר חופשי".

ועד שייחתם הסכם?

"עד אז התנודתיות בשווקים תמשיך".

במה שעשוי להוריד את סף החרדה של המשקיעים, ירדני טוען כי "חלק מהירידות מגולמות. לכן, מעט שווקים הניבו תשואה חיובית ב–2018". לשיטתו של ירדני, מגמה נוספת שעשויה להשפיע לרעה על שווקי המניות העולמיים היא עליית התשואות באג"ח האמריקאיות, כתוצאה מעליית הריבית.

"אם מלחמת הסחר תחריף — התשואות יפסיקו לעלות, אבל אם הדברים יסתדרו — התשואות ימשיכו לעלות, ומגמה זו תעיב על שוקי המניות. תשואה של 3% באג"ח ממשלתיות מייצרת אלטרנטיבה טובה למשקיעים, שיזנחו את האפיק המנייתי לטובת אג"ח אמריקאי". ירדני מוסיף כי "שיעורי המימון של החברות יתייקרו, על חשבון הרווח, מגמה שתעיב אף היא על האפיק המנייתי", כלומר, חברות ידרשו לשלם ריבית גבוהה יותר בגין ההלוואות שלהן, פעולה שתפגע בשורת הרווח.

בספטמבר האחרון העלה הפדרל ריזרב את הריבית לטווח של 2%–2.25% — הרמה הגבוהה מאז אוקטובר 2008. עד לאן הריבית עוד צפויה לעלות?

"השוק כיום מגלם רק את העלאות הריבית שעליהן הפד דיבר עד כה (ריבית של 3% בטווח הארוך; ש"א), והצפי הוא שב–2020 מגמת העלאת הריבית תיעצר לתקופה ארוכה. אבל אם פתאום, ואני לא רואה את התרחיש הזה קורה, הכלכלה בארה"ב תציג ביצועים פנטסטיים – הריבית עלולה לעלות אף יותר ממה שהפד צופה, וזה יהיה איתות לא טוב לשווקי המניות".

ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"בבלומברג

לא כדאי להיות בשוק המניות ב–2019?

"לא אמרתי זאת, אבל המשקיעים צריכים להפנים כי השוק לא יניב להם תשואה של 15% בשנה. יש עניינים אינהרנטיים שמפריעים לשוק לטפס חזק. מכיוון שהחברות בשנים האחרונות עברו תהליכי התייעלות משמעותיים והמכפילים כיום, אחרי הירידות האחרונות, סבירים — אני לא צופה מהלומה בשוק. אם תהיה נפילה היא תתרחש בגלל מלחמת סחר בין ארה"ב לסין".

באפריל 2017 טענת כי "יש בועה בשוק האג"ח הקונצרניות בישראל. משקיעים צריכים להיות זהירים, ולשים לב באילו קרנות אג"ח הם משקיעים". בפועל לא ראינו הסדרי חוב רבים עד כה, האם האזהרה הזאת תקפה גם כיום?

"חדלות הפירעון של ברוקלנד היא רק הסנונית הראשונה במה שנראה כאן. יהיה מעניין ב–2019, כשהסדר ברוקלנד ייראה בעתיד כהסדר חוב קטן, שבו שיעורי ההחזר שהמשקיעים יראו יהיו נמוכים יותר ממה שצופים כיום".

מדוע?

"לרוב החברות האמריקאיות שגייסו אג"ח בישראל יש מימון בכיר בארה"ב. עליית התשואות מקשה עליהם למחזר את החוב, ומעלה את הריבית שהם צריכים לשלם. עליית התשואות פוגעת גם בשיערוך הפרויקטים, מכיוון שהריבית שבאמצעותה מהוונים את הכנסות הפרויקט היא גבוהה יותר. תופעה זאת פוגעת בקובננטים (אמות המידה הפיננסיות; ש"א) של החברות האמריקאיות מול הבנק, והחוב שנלקח בארה"ב עלול לסבך את החברות שנקבעו להן קובננטים בעייתיים בהסכמי המימון מול הבנקים".

בתקופה האחרונה אנו רואים שנפתחו המרווחים בין אג"ח ממשלתיות לקונצרניות?

"למרות פתיחת המרווחים, צריך להיזהר מאג"ח קונצרניות ולהשקיע באג"ח עם מח"מ קצר בדירוגים גבוהים. כשהתשואה תעלה, יהיו רעשי רקע רבים — ומי שייפגע קודם יהיו החברות עם אג"ח בדירוג נמוך, מכיוון שתזרים המזומנים שלהן נמוך. אנשים יראו באפיק השקעה זה הפסדי הון רבים. יהיה קשה לא להפסיד באג"ח עם מרווחים נמוכים".

התשואה תעלה גם בישראל?

"זה תלוי מה יאמר נגיד בנק ישראל החדש, אמיר ירון. הנתונים לא תומכים בהעלאת ריבית, ואם הריבית תעלה יהיו הפסדי הון למשקיעים באג"ח הקונצרני".

"המבצעים בעזה לא ריגשו את השוק"

איך השוק בישראל יגיב לכלכלת הבחירות שעשויה לפרוץ את הגירעון?

"הממשלה הבאה חייבת להוביל תוכנית עם שמירה על יעד גירעון. התנהלות הממשלה מדאיגה מכיוון שנראה שהגירעון לא נשלט. העובדה שממשלות ישראל בשנים האחרונות הבינו את החשיבות בשמירת יעד הגירעון — שמרה על ישראל עד כה, אך כיום מתחילים להיווצר סדקים. אם הגירעון יגדל, אז האג"ח הממשלתיות והקונצרניות יירדו בחדות".

עד כמה מלחמה בעזה צפויה להשפיע לשלילה על השוק המקומי?

"ההיסטוריה מראה שמלחמת לבנון השנייה והמבצעים בעזה לא ריגשו את השוק".

אתה יכול לתת המלצות קונקרטיות לגבי מניות כדאיות להשקעה בשוק הישראלי ב–2019?

"מגזר הבנקאות בישראל מעניין: הריבית הנמוכה מייצרת תשואה נאה לבנקים, ואם הריבית תעלה — הם ירוויחו יותר. בנק לאומי אטרקטיבי מכיוון שהפרשה שבה נחקרו נציגיו בסיוע ללקוחות אמריקאים להעלים מס בחו"ל נמצאת כבר מאחוריו. אם הפועלים ייסיים את פרשת החקירות על בסיס המתווה שאמריקאים הגיעו אליו עם לאומי, המניה שלו תהיה השקעה טובה. הבעיה היא שאנחנו לא יודעים זאת, וההתנהלות המשפטית של הבנק בפרשה יקרה מאוד. גם מניית דיסקונט מעניינת להשקעה מכיוון שהבנק הציג צמיחה והתייעלות ולא הסתבך עם האמריקאים.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטומוטי מילרוד

"ניתן לראות באור חיובי גם את ההשקעה במניית שופרסל, לאחר שרכשה את ניו־פארם. הניהול הטוב של החברה מתבטא ברווחיות.

"במגזר הנדל"ן המניב, מליסרון מעניינת. אם המנכ"ל, אבי לוי, אכן יארגן קבוצה וירכוש 20%–25% מהמניות, זה יהיה איתות חיובי לשוק. אנחנו גם מאמינים בחברת פתאל כחלק מהאסטרטגיה שלנו להשקעה באפיק התיירות והפנאי בעולם".

אתה יכול לתת דוגמאות?

"חברות הספנות קרניבל קרוז ו רויאל קריביאן, ו בואינג שמוכרת מטוסים לסין".

יש אפיק השקעה מעניין נוסף?

"חברות הטכנולוגיה האמריקאיות. אף שהן ספגו ירידות חדות בתקופה האחרונה, העולם עובר מהפכה ונכון להיות בחברות הטכנולוגיה גם כיום".

איזה אזור בחו"ל הוא הזדמנות השקעה ב–2019?

"אנחנו מאמינים בכלכלה הסינית. השוק שם חטף מכה גדולה מתחילת השנה בשל מלחמת הסחר עם ארה"ב, אך אנו צופים שהוא יתאושש. ההמלצה שלנו להשקיע בו אינה על רקע הירידות, אלא בגלל שאנחנו מאמינים שסין נהפכת למעצמה השווה לארה"ב, וכעת יש נקודת כניסה מעניינת. לכן, גם חברות שמנהלות עסקים עם סין מעניינות להשקעה".

לא מטרידה אתכם חוסר השקיפות בסין?

"ברור שזה מטריד, אבל היא באה לידי ביטוי בתמחור".

מה לגבי השקעה באירופה אחרי כל הירידות?

"אנחנו פחות מאמינים באירופה. למרות התמחורים הזולים, יש שם בעיות רבות. על מגזר הבנקאות האירופי מרחף סימן שאלה גדול בנוגע לחוב של איטליה, בסך 2 טריליון יורו. איטליה לא רק טוענת שלא תחזיר את החוב, אלא גם דורשת שהאיחוד האירופי לא יתערב בכלכלתה. עניין זה מכניס סיכון גדול למערכת הפיננסית האירופאית".

שלי אפלברג, 21/11/2018, דה מארקר

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution