• למה אנחנו רוצים לחסוך באמצעות תיקון 190

למה אנחנו רוצים לחסוך באמצעות תיקון 190

 

תיקון 190 פרץ לחיינו בשנת 2012 כתיקון לפקודת מס הכנסה. בתוך מערבולת של שינויים והגדרות חדשות הסתתרה לה הטבת מס ייחודית שמשנה את פני המשחק.

לקח לשוק זמן לקלוט את היתרון והחל משנת 2014 ועד היום החל פרץ גיוסים אדיר לקופות גמל (כן… כן.. אותם קופות גמל שכבר כולם הספידו ) של 1.7 מיליארד שקל .

בתקופה שבה אף אחד לא יודע מה יהיה מחר בשוק ההון (מי שאומר שהוא יודע משקר) , נולד לו אפיק השקעה חדש שבאופן מובנה מייצר יתרון על פני כל אפיק השקעה אחר.

אז על מה כל ההתלהבות ואיך גם אתם יכולים לקפוץ על הרכבת הדוהרת הזאת, אז הנה הם:

כל הסיבות למה אנחנו רוצים לחסוך באמצעות תיקון 190

לחיות על הברוטו:

תיקון 190 מנוהל באמצעות קופת גמל או פוליסה לקצב . למכשירי השקעה אלו יש יתרון אדיר על פני מכשירים אחרים כדוגמת ניהול תיקים, קרנות נאמנות או השקעה ישירה והיא קשורה

לעובדה שיש להם פטור מניכוי מס במקור. כלומר כל פעולה שהם יעשו בשוק בין אם ימכרו נייר ערך, יקבלו קופון או דיבידנד הם לא משלמים מס. מנגד מכשירים שונים מנכים את המס בכל פעולה.

ניקח דוגמא להמחשה: מנהל תיקים מכר נייר ערך עם רווח של 1000 ₪ בכדי לרכוש נייר ערך אחר, במקרה זה עם המכירה נאלץ לשלם מנהל התיק 25% רווח הון שהם 250 ₪ ונותר בידו 750 ₪ לרכישה נוספת.

מנהל קופת גמל מכר נייר ערך עם רווח של 1000 ₪ בכדי לרכוש נייר ערך אחר, לא משלם מס במקור ולכן יש בידיו יותר כסף לרכוש את נייר הערך החדש. אותו המקרה גם לגבי קבלת דיבידנד או קופון של אג"ח.

משמעות הדבר מנהל קופת גמל משקיע תמיד את הברוטו ומנהל התיקים משקיע את הנטו.

חשוב לציין כי אנו מדברים על ניכוי מס במקור ולא על פטור ממס. כלומר גם בתיקון 190 יש תשלום מס אך את המס נשלם רק בפדיון (אם כי גם כאן יש יתרון גדול שיפורט בהמשך) אז אם זה המצב?

איפה כאן היתרון אתם שואלים?

היתרון הוא בריבית דריבית. בעוד בניהול תיקים או השקעה ישירה המשקיע נהנה מריבית דריבית על הנטו בקופת גמל הוא משיג ריבית דריבית על הברוטו – המשמעות יותר רווח בהגדרה.

כל האופציות נשארות פתוחות:

ההטבה עליה אנחנו מדברים באמצעות תיקון 190 עוסקת למעשה בקצבה המוכרת , כלומר אותה קצבה שבגינה החוסך לא קיבל הטבת מס בעת ההפקדה. קצבה מוכרת יכולה להיווצר בכמה וכמה דרכים, אך לעניין שלנו:

הקצבה המוכרת מושגת ע"י הפקדת סכום חד פעמי לקופת גמל מעבר לתקרה של כ 35,000 ₪ בשנה (זהו סכום הפקדה עליו ניתן לקבל הטבת מס – קצבה מזכה).כלומר אם חוסך מפקיד באמצעות תיקון 190 סכום של מיליון שקל. 35,000 ₪ יצבעו כקצבה מזכה אך ברור לכל שיתרת 965,000 ₪ הם קצבה מוכרת . אם החוסך הפקיד במהלך השנה הפקדות נוספות לפנסיה במקום אחר אז באמצעות פקיד השומה גם ה 35,000 ₪ יחשבו כקצבה מוכרת.

אז מה זה בדיוק נותן לנו?

קצבה מוכרת ניתן לעשות אתה אחד משני דברים ברגע שעברנו את גיל 60. הראשון הוא להוון את הקצבה, כלומר למשוך את הכסף באופן הוני. במקרה כזה נשלם מס מופחת של 15% נומינלי בלבד מהרווח שצברנו בכל התקופה.

וזאת לעומת מס של 25% (מרווח ריאלי) שהיינו משלמים בקרנות נאמנות או פוליסות חיסכון. כלומר לא רק שנהנינו במהלך תקופת ההשקעה מהברוטו (כמפורט ביתרון הקודם) בעת הפדיון אנחנו משלמים הרבה פחות מס. (יתרון בסביבת אינפלציה נמוכה).

את האופציה של ההיוון נוכל לבצע רק אם נוכיח כי יש לנו הסדר פנסיוני אחר שנותן לנו קצבה מינימלית של כ 4500 ₪ לחודש. אם אין ברשותנו קצבה כזאת אז לא נוכל להוון את כל הסכום.

האופציה השנייה שלנו היא להפוך את היתרה שצברנו לקצבה, במקרה שכזה נקבל פטור מלא ממס רווח הון, כלומר לא רק שנהנינו במהלך תקופת ההשקעה מהברוטו וצברנו יותר כסף (כמפורט ביתרון הקודם).

אם נבחר להפוך את הכסף לקצבה לא נשלם מס בכלל !.

כדי להשאיר יותר כסף למשפחה:

יתרון נוסף שקיים בתיקון 190 קשור לעניין ירושה. אם חס וחלילה נפטר החוסך לפני גיל 75 יכולים המוטבים שלו לקבל את הכסף שנצבר פטור ממס. הלך לעולמו לאחר גיל 75, רשאים לפדות את כספי החיסכון ולשלם 15% מס רווחי הון.

לחלופין, יכולים המוטבים לקבל קצבה מכספי התיק ופטור מלא ממס. יש לשים לב כי מדובר על מוטבים ולא על יורשים חוקיים בהכרח, כך שסבא טוב יכול לבחור למנות את הנכדים שלו כמוטבים ולא בהכרח את ילדיו.

כדי ליהנות מתיק נכסים מגוון יותר:

עד כה עסקנו בעיקר בהיבטים הטכניים של ההטבה, כעת נעסוק ביתרון נוסף של ניהול ההשקעות באמצעות קופת הגמל (או מגדלור). בניגוד לניהול תיקים, קרנות נאמנות או ניהול ישיר אשר עוסקים

רק בניהול של נכסים סחירים בבורסה (מניות, אג"ח וכ"ו ) ניהול השקעות בקופות הגמל הינו מגוון הרבה יותר וכולל גם נכסים בלתי סחירים כגון נדל"ן, קרנות גידור ופרייווט אקווטי. נכסים בלתי סחירים אלו מהווים גיוון נוסף לניהול הכסף המסורתי.

אז למי זה יכול להתאים?

 

 • לקוחות שמתקרבים או עברו את גיל 60 – בתיקון 190 ניתן למשוך את הכסף רק אחרי גיל 60. על כן למרות שכל אחד יכול להפקיד לקופת גמל – לא בטוח שיתאים לאדם בן 40 לרתק את ההון שלו ל20 שנה. אז אם לקוח מתקרב לגיל 60 (נניח מגיל 55 בערך) או כזה שכבר עבר את גיל 60 ויש לו הון פנוי להשקעה – תיקון 190 הוא קלאסי עבורו.
 • לקוחות שיש להם כבר הסדר פנסיוני ראוי –  על מנת שהחוסך יוכל ליהנות מהיוון הכסף (למשוך את הכסף באופן הוני) עליו להוכיח כי יש ברשותו הסדר פנסיה מינימלי של כ 4500 ₪ בחודש, במידה ואין ברשותו לא יוכל להון את מלוא הסכום. כמובן שניתן במקרה שיש ללקוח סכום גדול אך אין ברשותו פנסיה מינימום לפתוח 2 פוליסות האחת לטובת קצבה מינימלית והשנייה לטובת היוון.

מה צריך לעשות בפועל?

למממש את התיק הקיים בבנק דרך ניהול תיקים ו/או ניהול עצמי דרך מערך הייעוץ בבנק ולהעביר את הכספים לטובת הבנק המתפעל של קופת הגמל בה בחרת לנהל את הכספים. זה הכל.

בעולם בו הריבית אפסית והתשואה על התיק האג"ח הממשלתי קרובה לאפס ובתיק הקונצרני תשואה נמוכה כל הטבה שניתן לקבל אם על ידי: עמלות נמוכות יותר, ריבית דה ריבית על הרווחים,

נכסים לא סחירים וכו' היא משמעותית לתוספת תשואה וזאת נראה בשנים הקרובות.

 

רב הטקסט נכתב על ידי ניסן סרויה מחלקה מקצועית מגדל

 

ט.ל.ח

 

פנסיה ופרישה

 • האם חשוב לקבל ליווי מקצועי לקראת הפרישה?

  להחלטות המתקבלות ברגע הפרישה יש חשיבות מכרעת, היות והחלטות אלא הם בדרך כלל בלתי הפיכות !! החלטות אלו משליכות על היכולת לחיות בכבוד לאורך שנים רבות. ליווי מקצועי ואיכותי מותאם לצרכי הלקוח יכול לחסוך עד עשרות אלפי שקלים ויותר בתשלומי מס על מענקי הפרישה והפנסיה, זאת עקב חוקי המס והרגולציה המשתנים. עקב כך נדרשת מומחיות גבוהה ביותר ולעיתים שילוב של התמחויות: פנסיוני, פיננסי ומיסוי.

 • האם יש הבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת?

  גיל הפרישה לגברים הוא 67 ולנשים 62, ויעלה בהדרגה ל 64 שנים. פנסיה מוקדמת משולמת למי לפרש בגיל צעיר יותר. על פי חוק כל מי שהגיע לגיל 60 רשאי לפרוש פרישה מוקדמת ולהתחיל לקבל פנסיה מהקופה הפנסיונית. יש לשים לב שפנסיה זו היא קטנה יותר מזו שהיה מקבל אילו פרש בגיל פרישה רגיל.

 • מהי תשואה דמוגרפית בקרן פנסיה?

  הביטוח (אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות) בקרן פנסיה נעשה כערבות הדדית בין עמיתי הקרן, כאשר בכל חודש נבדק הפער בין סכומי הביטוח (הפרמיות החודשיות אשר גובים מהעמיתים עבור הכיסוי הביטוחי) שנגבו מכלל העמיתים לעומת היוון תשלומי הפנסיה הנדרשים לנכות ושארים. פער זה יכול להיות שלילי או חיובי ומתווסף או נגרע מהעמיתים נקרא תשואה דמוגרפית. בדוחות האחרונים התשואה היא שלילית עקב הנחיית האוצר להוזיל את עלויות (פרמיות) לכיסוי אובדן כושר עבודה בכ 60%. הוזלה זו הקטינה את העודפים שנוצרו בקופות (אשר חולקו לעמיתים במשך השנים) והעודף האקטוארי הפך להיות שלילי.

 • האם ניתן להוריש את כספי קופת הגמל?

  באפשרות המוטבים/יורשים להעביר את כספי קופת הגמל של נפטר לקופה חדשה על שמם. הכספים בקופה החדשה יהיו פטורים ממס רווחי הון במועד המשיכה למעת רווחים חדשים (שנצברו ממועד הפטירה עד מועד המשיכה) החייבים במס רווחי הון של כ 25% על הריבית הראלית (בקיזוז אינפלציה).

 • האם ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון בניהול כספים דרך פוליסה פיננסית?

  אכן כן, לפי פקודה 125ד במידה ואדם הגיע לגיל פרישה וב01/01/2003 מלאו לו ו/או לבת זוגתו 55 הוא/היא זכאים לפטור ממס רווחי הון עד תקרה רווחים של כ 13440 ₪ ליחד ולזוג כ 16560 ₪. זכאות זו עבור תכנית חסכון בלבד ואינה רלוונטית לאפשריות ניהול השקעות אחרות כמו: ניהול תיקים, קרנות נאמנות, הפקדה לתיקון 190, רכישה ישירה של אג"ח ומניות.

 • האם הפטור ממס רווחי הון בקופות גמל חל רטרואקטיבית?

  החל מ- 2009 בוטל מס רווח הון בקופות גמל לתגמולים, הביטול הוא כמובן גם "רטרו" כלומר משיכה שבוצעה אחרי 2009 הכוללת רווחים שהצטברו מ- 2003 ועד 2010 – אין חיוב מס רווח הון. מס רווח הון בקופות גמל חזר בתיקון 190 לקופות של נפטרים ופיצויים שעוברים לחשבון חדש. כמובן המס עדיין קיים בקרנות השתלמות.

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution