• המעז מנצח: הגיע הזמן להשקיע באג"ח קונצרניות

המעז מנצח: הגיע הזמן להשקיע באג"ח קונצרניות

עד לא מזמן, ההשקעה באג"ח קונצרניות סיפקה כרית ביטחון קטנה מדי של הסיכונים בהשוואה להשקעה באג"ח ממשלתיות ■ ואולם לאחר הבהלה והנפילות, ההשקעה מציעה תמורה טובה בהרבה לסיכון מכפי שהיה בחודשים האחרונים

מומחים להתנהגות אנושית טוענים שאחת החולשות הבולטות שלנו היא יכולתנו הדלה לנתח הסתברויות של אירועים עתידיים. אנחנו נוטים לקבל החלטות על סמך ניסיוננו האישי ולא על סמך ניתוח מורכב של הסתברויות עתידיות של אירועים, שבחלקם הגדול כנראה לא נתקלנו באופן אישי. חלק מאותם מומחים משתמש אפילו בביטוי עיוורון. אנחנו עד כדי כך לא טובים בניתוח הסתברויות, שיש אפשרויות שאנחנו בכלל עיוורים לגביהן.

לא רק שאנחנו מגבילים את הנתונים שאנחנו משתמשים בהם לצורך קבלת החלטות לאירועים שאותם חווינו אישית, אנחנו גם נותנים משקל כבד יותר לאירועים שהתרחשו באחרונה, על פני אלה שקרו לפני זמן רב יותר.

כתוצאה מכך, כל תהליך קבלת ההחלטות שלנו מתעוות, ואינו בהכרח רציונלי. הכלכלנים הקלאסים הניחו שהפרט הוא רציונלי, ומקבל החלטות מושכלות על סמך כל המידע שיש לפניו. גם חלק גדול מתיאוריית השוק היעיל מתבסס על כך שהמשקיעים (או לפחות חלקם הגדול) רציונליים, ולכן מחירי הנכסים הפיננסיים משקפים נכון את כל המידע הידוע.

בשנים האחרונות — מכיוון שהנחת הרציונליות התנפצה פעם אחר פעם אל מול המציאות — ההנחה הזאת נחלשה. יותר ויותר כלכלנים מדברים על כלכלה התנהגותית, שבה לאופי האנושי על הטיותיו האמוציונליות יש משקל גדול. במיוחד כשההטיה הזאת מתעצמת עקב התנהגות קבוצתית, שבה הפרטים נמצאים תחת השפעה חזקה של הלך רוח כללי.

בשוקי ההון, התוצאה של המאפיין האנושי הזה היא תנודתיות חזקה ועיוותי תמחור שיכולים להימשך זמן רב, ואז להשתנות במהירות. את המנגנון הזה ניתן לתאר באמצעות שלושה שלבים — שאננות, התפכחות ובהלה.

התנהגות שוק האג"ח הקונצרני היא דוגמה טובה לכך. תקופה רגועה שבה אין אירועים שליליים רבים מובילה לשאננות, שמתבטאת בתורה בתמחור נמוך מדי של סיכוני האשראי העתידיים. או אז מתגלה פתאום אירוע אחד או שניים, שמבהיר למשקיעים שהם טעו באומדן ההסתברות לאירוע אשראי. זהו שלב ההתפכחות. ההתפכחות הזאת מובילה לרצון להוריד סיכונים, ואם מספיק משקיעים רוצים לעשות את זה מהר, התוצאה היא בהלה עם נפילת מחירים חדה.

כשמדובר על ציבור רחב של משקיעים שאינם מומחים במתן אשראי, ניתן להבין מדוע יכולתם להעריך את ההסתברות לאירועי כשל עתידיים נמוכה. אבל מסתבר שההטיה הפסיכולוגית המדוברת חלה גם על בנקים ומוסדות מקצועיים העוסקים במתן אשראי. גם בנקאים, שאמורים להיות אמונים על הערכת הסתברויות לכשל, נוטים לייחס משקל גדול בהחלטות שלהם לתקופה האחרונה. מכאן האמרה הנפוצה בענף הבנקאות, שאת האשראי הגרוע ביותר נוטים לתת בזמנים הכלכליים הטובים ביותר. אפילו בנקאים, כך נדמה, הם קודם כל בני אדם.

פרמיית סיכון או כרית לכיסוי הפסדי אשראי

נהוג לקרוא לפער בין תשואת אג"ח מסוכנות יותר לחסרות סיכון בשם פרמיית הסיכון, או מרווח. זה כינוי נייטרלי באופיו. אני מעדיף לקרוא לזה בשם אחר — כרית לכיסוי הפסדי אשראי. זה אולי נשמע הבדל סמנטי, אבל לעתים יש לסמנטיקה השלכה על האופן שבו אנחנו מתנהלים. סיכון הוא משהו שאולי יתממש ואולי לא, ואנחנו לא כל כך טובים בלייחס הסתברות נכונה לאירועים שאולי יקרו ואולי לא.

לעומת זאת, אם משתמשים בביטוי המפורש הפסדי אשראי, מכניסים קצת יותר ודאות למשוואה. לפחות מילולית. כן, יהיו לך הפסדי אשראי בתיק האג"ח. כמה? זאת כבר שאלה שקשה לענות עליה, אבל לפחות הדיון עבר לפסים מספריים ורציונליים יותר, ולא דן באיזו מילה ערטילאית כמו מרווח או פרמיית סיכון.

בואו נעבור לדוגמה מספרית. מר שאנן השקיע לפני כמה חודשים 100 אלף שקל בתיק אג"ח מפוזר, באיכות חברות לא גבוהה במיוחד — אפילו בינונית ומטה. הוא קנה 10 איגרות חוב, כל אחת מהן נסחרת בשער 100, ומשלמת תלוש שנתי של 5%, ונפדית בעוד חמש שנים. בסך הכל יש לו כ–100 אלף ערך נקוב של איגרות, בשווי של 100 אלף שקל, והכנסה שנתית חזויה של 5,000 שקל, אבל לפני הפסדי אשראי.

לעומתו, מר בונקר קנה אג"ח ממשלתיות באותו סכום. השקעה של מאה אלף שקל בשער מאה, עם תלוש ריבית של 2%. גם האיגרת שלו נפדית בעוד חמש שנים. הוא צפוי להכנסה שנתית צנועה של 2,000 שקל, אבל הוא חסין מפני הפסדי אשראי.

בשפת שוק ההון, נהוג לומר שמר שאנן מקבל מרווח של 3% מעל ממשלתי. זוהי פרמיית הסיכון שהוזכרה קודם. אלא שעדיף להעביר את הדיון לשפת המספרים. לדבר בתזרימים ולא במונחים כלליים.

מה יקרה לכל אחד מהמשקיעים בעוד חמש שנים? לשם הפשטות, נתעלם מעניין ההשקעה מחדש של הריבית שמתקבלת. זה אולי לא מדויק כלכלית, אבל לשם הדגמת הנקודה, הדיוק הזה אינו חשוב, ויותר נוח להדגים עם מספרים עגולים.

אם כל הכוכבים יסתדרו במקום, וכל האיגרות שאותן רכש שאנן ישלמו במועד ריבית וקרן, בעוד חמש שנים יהיו בידיו 125 אלף שקל. מתוכם חמש שנות ריבית של 5,000 בכל שנה, ועוד פדיון קרן של 100 אלף שקל. למר בונקר, לעומת זאת, יהיו 110 אלף שקל בלבד — אבל בוודאות.

הכרית שיש למר שאנן לכיסוי הפסדי האשראי היא הפער בין שני הסכומים — 15 אלף שקל. זה יכול אולי להישמע הרבה, אבל איכות החברות שבהן השקיע שאנן אינה מן הגבוהות. בחלקן הגדול גם יש חוב בנקאי שקודם לו בסדר הנשיה, ולכן, במקרה של אירוע אשראי והסדר חוב, גם שיעור ההחזר שלו של הקרן, בתום כל ההליך המייגע, עלול להיות מצומצם, ואפילו נמוך מאוד.

למעשה, 15 אלף שקל של כרית ביטחון, הם 12% מסך התקבולים שלהם הוא מצפה, קרן וריבית יחד. מספיק ששתי חברות יגיעו להסדר כלשהו, עם שיעור החזר לא גבוה של הקרן, וגם לא ישלמו ריבית בדרך, וכל הכרית הזאת אבדה. שלא לדבר על אובדן השקט הנפשי והיכולת לישון ברוגע בלילה. זה נראה כמו כרית ביטחון נמוכה מדי.

הנכונות של מר שאנן להסתפק בכרית נמוכה מדי נובעת ממה שתיארתי קודם. מצד אחד יש לו העדפה חזקה להווה, ומצד שני יכולת לא ממש טובה בהערכת סיכון עתידי, ולכן הוא נמשך לתשואה השוטפת הגבוהה יותר.

זה התהליך שקרה בשנים האחרונות בשוקי החוב העולמיים וגם בישראל. ההתרחקות בזמן מאירועי אשראי היסטוריים כואבים, והאלטרנטיבה הנמוכה בנכסים בטוחים, דחפה את המשקיעים אל נקודת העיוורון שלהם, הלא היא הערכת החסר של הסתברויות עתידיות. זהו שלב השאננות.

מה שקרה בחודשים האחרונים הוא שלב ההתפכחות. כמה אירועים הזכירו למשקיעים את הסיכון, והם הבינו שכרית הביטחון כנגד הפסדי אשראי שיש בידם נמוכה מדי. מכאן, הדרך לבהלה והתאמת מחיר מהירה כבר קצרה מאוד.

הבשורה הטובה

זו הבשורה הכואבת. מכאן, לבשורה הטובה. ככל שמחירי האג"ח נופלים, הכרית לכיסוי הפסדי אשראי הולכת וגדלה. בואו נראה את התחשיב אחרי נפילה של 20% במחירי אג"ח.

בשער של 80 אגורות, השקעה כספית של 100 אלף שקל כבר תיתן לנו אפשרות לקנות 125 אלף שקל ערך נקוב של אג"ח. סך התקבולים על פני חמש שנים, לפני הפסדי אשראי, מהשקעה כזאת צפוי לעלות מ–125 אלף שקל של תקבולי קרן וריבית, ל–156.25 אלף שקל. איך? מכיוון שבשער של 80 אגורות ניתן כבר לקנות 125 אלף איגרות, ולא 100 אלף, פדיון הקרן יעלה מ–100 אלף שקל ל–125 אלף שקל. תקבולי הריבית השנתית, 5% לשנה על הקרן, יעלו מ–5,000 שקל, ל–6,250 שקל. שילוב של חמש שנות ריבית וקרן יביאו ל–156.25 אלף שקל של תקבולים חזויים, לפני הפסדי אשראי.

זה כבר נותן עודף — כרית ביטחון — מול השקעת הבונקר באג"ח ממשלתי של 46.25 אלף שקל. כלומר, ירידת מחירים של 20% בשער האג"ח, יותר משילשה את כרית הביטחון, מ–15 אלף שקל, ל–46.25 אלף שקל. האם זה יספיק? כמובן שלא ניתן לדעת בוודאות, אבל ברור כשמש שכרית ביטחון בעובי משולש עדיפה בהרבה על כרית ביטחון דקיקה.

מתי כדאי לצאת מהבונקר?

כשמשקיעים רבים שאננים ומסתפקים במועט עבור נטילת סיכון שאינם יודעים להעריך נכונה, שווה להיות בבונקר. או אז, כשפורצת הבהלה, וכריות הביטחון מתעבות, כבר שווה לצאת מהבונקר ולהתחיל לקחת סיכונים. לא הכל בבת אחת, בהלה יכולה להימשך על פני זמן ולהעניק הזדמנויות קנייה טובות יותר ויותר, אבל מבחינת הכיוון, כיום, הפיצוי על הסיכון כבר מתחיל להיראות הרבה יותר טוב מכפי שהיה לפני כמה חודשים, ומצדיק את נטילתו ההדרגתית. זוהי התבנית שחוזרת על עצמה. כך היה בעבר, כך קורה היום, וכך יהיה גם בעתיד.

הכותב הוא יועץ כלכלי עצמאי. אין לראות בכתוב המלצה להשקעה כלשהי או לפעולה בניירות ערך

 

דורון צור, 30/12/2018, דה מרקר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו איתנו קשר

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא

  אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
  תפריט נגישות
  LM web solution
  × Whatsapp