• איך נוכל להיות חכמים יותר בגל הירידות הבא בשוקי ההון?

איך נוכל להיות חכמים יותר בגל הירידות הבא בשוקי ההון?

מה שחשוב לזכור זה שתקופה של ירידות חדות היא חלק בלתי נפרד משוק ההון. תקופות כאלה היו כאן תמיד ואין שום ספק שיהיו עוד מהן.

 ככה זה.

ככה בנויים שוקי הכסף.

הנה המצב בשוקי הכסף בסוף ינואר 2019:

הבורסה בארה"ב (ניקח את מדד S&P 500 כמייצג) עלתה ב-8% מתחילת השנה.

מדד נאסד"ק מוטה הטכנולוגיה הוסיף כ-10% מתחילת השנה.

איגרות חוב ממשלתיות בישראל (מדד איגרות חוב ממשלתיות) עלו ב-1.3%.

איגרות חוב קונצרניות (של חברות, כפי שמיוצגות במדד תל בונד 60) עלו ב-1.5% מתחילת ינואר.

אנחת רווחה.

בייחוד אחרי שנזכרים במה שקרה לא מזמן, ובמיוחד בדצמבר 2018 שהיה חודש שחור (או אדום) בשווקים.

האם המשבר של סוף 2018 נותר מאחור? איך תיראה 2019 מעכשיו והלאה?

טוב, שמישהו יביא את כדור הבדולח…

למעשה, כמעט בכל שנה נתונה, לא משנה אם בסוף היא חיובית או שלילית, יש תקופה בה השוק יורד בכ-15%.

עכשיו, הנה העובדה הכואבת: רובנו המוחלט לא מגיבים טוב למצבים של ירידות חדות בשווקים ותנודתיות. רובנו גם נעשה טעויות בתקופות כאלה, ויכול להיות שנגרום לתיק ההשקעות שלנו נזקים שיקח שנים ארוכות, אם בכלל, לתקן אותם.

 

למה זה ככה?

כי אנחנו יצורים לא רציונליים.

כי אנחנו מושפעים מאוד מדעות, חדשות ומרעש.

כי המוח שלנו מתוכנת לשנוא הפסדים, אפילו לתעב אותם, ולנסות ממש חזק להימנע מהם.

 

אז בכל זאת, איך נוכל כמשקיעים וכחוסכים לצלוח תקופה של ירידות חדות בשוק ההון, במינימום טעויות שיפגעו בכסף שלנו בהמשך הדרך?

הנה ארבע נקודות למחשבה ועוד אנקדוטה מפתיעה:

לחשוש – כן. למכור – לא.

לפחד מירידות בשוק זה טבעי ומובן לגמרי. זה לא פשוט לעמוד מהצד ולראות את הכסף מאבד מערכו, לפעמים ממש בצניחה חופשית.

אבל, בימים כאלה אולי צריך לחזור על זה בשקט בלב, ממש כמו מנטרה: ירידות הן לא סיבה למכור ניירות ערך.

אם אנחנו יוצאים מהשוק כשהוא נמצא למטה, סביר להניח שנפספס את גל העליות שיגיע כשהשוק ישנה כיוון.

אם נציץ במספרים של השבועות האחרונים נגלה שזה בדיוק מה שקרה בינתיים:

מדד S&P 500 קפץ כבר ב-15% מהשפל אליו הגיע ב-24 בדצמבר 2018.

מדד נאסד"ק זינק בכ-18% מהשפל.

תיק השקעות (ובוודאי גם פנסיה, גמל והשתלמות) הם כספים המיועדים לטווח בינוני-ארוך, למספר שנים קדימה לפחות. לכן, צריך להתייחס להשקעה בהם בהתאם – להתמיד ולנסות להתגבר על הכשלים ההתנהגותיים שלנו כבני אדם בדרך לשם. זו הדרך להצליח בהשקעות ובחיסכון.

להבין שאנחנו לא רציונליים

החוקרים כהנמן (שזכה בפרס נובל לכלכלה) וטברסקי גילו במחקרים שלהם שאנשים כל כך שונאים להפסיד, עד שהם מוכנים ליטול על עצמם סיכונים לא רציונליים בניסיון להימנע מהפסד.

מה שעוד הם גילו זה שאנחנו שונאים להפסיד יותר ממה שאנחנו אוהבים להרוויח. אנחנו מעדיפים לממש רווח קטן ודאי על פי האפשרות לזכות ברווח גדול יותר שאיננו ודאי. זה קורה אפילו כשהרווח הבלתי-ודאי גדול מספיק כדי לפצות על הסיכון הכרוך בחוסר הוודאות.

אז אנחנו, בני האדם, יצורים ממש לא רציונליים. לראות את הכסף שלנו מתאדה בקצב מהיר – זה יכול לגרום לנו לפאניקה ולאיבוד הצפון.

מה עושים במקרה כזה? מרימים טלפון למנהל/ת ההשקעות או ליועץ/ת בבנק, שכנראה כבר חוו משבר או שניים בקריירה שלהם. דעה נוספת, מנותקת רגשית, היא אף פעם לא רעיון רע, וזה נכון גם לגבי כסף.

 

אין ספור אזהרות, תחזיות ודעות.

ששש… קצת שקט.

יצא לכם לראות עיתונים כלכליים, או לראות דיווחים במהדורות החדשות על הירידות בשוקי הכסף בדצמבר?

הו… האימה! בכל משבר זה נראה שהעיתונות מספידה את הבורסות ובכלל, מורידה לאסלה את כל שוקי הכסף.

מחקר חדש של מחלקת המחקר בבנק ישראל מצא שהעיתונות נוטה לדווח על ירידות בבורסה בהיקף כפול מאשר על עליות בבורסה. המחקר מצא שכמעט כל העיתונים בישראל נטו להבליט יותר ידיעות בעלות סנטימנט שלילי לעומת ידיעות בעלות סנטימנט חיובי.

אז מה המסקנה? לעשות קצת דיאטת עיתונות כלכלית בתקופות רעות בשוקי הכסף, וגם להנמיך קצת את הווליום של החדשות בטלוויזיה.

זה לא שגם אנחנו חושבים שהתקשורת אשמה בכל, אלא שלאור תוצאות המחקר שהבאנו פה, זו המלצה מתבקשת.

כי הרי מה המשמעות של התנודתיות החזקה בשווקים בעבור ההשקעות, ובכלל, בעבור התוכניות הפיננסיות שלכם אם אתם לא מושכים את כל הכסף מחר או בחודש הבא?

לראות את התמונה הגדולה

זה חשוב, אז נכתוב את זה שוב: תשאלו את עצמכם – מה ההשפעה של שנה לא טובה על התוכניות הפיננסיות שלכם/ן?

בכנות, התשובה הכי פשוטה היא שלא צריכה להיות לכך שום השפעה, כל עוד אתם דבקים בתוכנית הפיננסית שלכם. תמיד היו ותמיד יהיו שנים לא טובות בשוקי ההון גם במניות וגם באיגרות חוב. ו… מה לעשות, לפעמים גם עלולות להיות מספר שנים לא טובות ברצף, בדיוק כפי שבשנים האחרונות היו מספר שנים חיוביות ברצף.

ובכלל, אם אתם נמצאים במצב "צבירה", כלומר מגדילים את החיסכון וההשקעה לטווח ארוך, כדאי לזכור שמשברים בשוק ההון גם מייצרים הזדמנות קנייה. הכסף שלכם יכול לקנות נכסים פיננסיים במחיר נמוך יותר. כל עוד התיק יהיה מאוזן בהתאם לאלוקציה (הקצאת נכסים) שבחרתם בה, או שמנהל/ת השקעות התאימו בעבורכם, אתם כנראה בדרך הנכונה.

 

ואנקדוטה

מי משיג את התשואות הגבוהות ביותר? אנשים שהלכו לעולמם.

לא, זו לא התחכמות. חברת קרנות הנאמנות האמריקאית "פידליטי" בדקה ומצאה את זה. זה קורה כי הם כבר לא יכולים להיות לא רציונליים. הם לא יכולים להתפתות למכור בשפל ולקנות בשיא.

 

אז לסיום, בקיצור:

 • כסף צריך להיות תמיד מנוהל. ככלל. יש תקופה רעה? טובה? העבר הוכיח שלאורך זמן אנו מרוויחים יפה מאוד עלתיק השקעות, גם אם יש שנים יותר טובות ושנים פחות טובות.
 • הלקח הכי חשוב, אותו אנחנו לומדים פעם אחרי פעם אחרי פעם: מי שמשקיע/ה או חוסך/ת לטווח בינוני-ארוך לא צריך/ה לנסות לתזמן מתי השווקים יעלו או ירדו ולשנות באופן תכוף את מבנה תיק ההשקעות. אלה פעולות שגורמות את הנזק הגדול ביותר לתיק ההשקעות.
 • זה לא אומר שאין מקום בכלל לשינויים בתיק ההשקעות, אבל כדאי להתייעץ לפני שמבצעים אותם. אפשר להתייעץ עם יועץ/ת ההשקעות או עם מנהל/ת תיק ההשקעות האישי שלכם/ן, ולו רק בשביל להתגבר על הטיית חוסר הרציונליות הטבועה בנו, בני אדם, ולשמוע דעה נוספת.

 

שירלי יום טוב, 02/2019, איביאיי בית השקעות

מאמרים כללי

 • מהי המסלקה הפנסיונית?

  המסלקה הפנסיונית, הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ובפיקוחו, מציעה פלטפורמה דיגיטלית היוצרת שדרוג משמעותי בשוק החיסכון הפנסיוני. באמצעות המסלקה הפנסיונית יכול כל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו. המסלקה מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים. בעתיד, תאפשר המסלקה הפנסיונית, גם העברת כספים וביצוע פעולות במוצרים הפנסיונים. המסלקה מציעה ממשק מאובטח וידידותי למשתמש אשר צפוי להגביר את התחרותיות והשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני ולהפוך את המידע על החסכונות הפנסיונים שלנו לנגישים מתמיד.

 • האם חייב להיות קשר טוב בין הורים והילדים בכדי שהם ירשו אלו את אלו?

  החוק מאד ברור- החוק אינו אומר שחייב להיות קשר בין ההורים וילדיהם בכדי שהם ירשו אלו את אלו. החוק לא קובע שיש חובה במערכת יחסים טובה בכלל כדי לרשת את בן הזוג.

 • האם ניתן למשוך כספים מקופת גמל ללא מס גם אם טרם הגעתי לגבי 60?

  כן, ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפי תנאים מסוימים (ראה מידע מלא במאמרים כללי), עבור קופות עם צבירות עד 8000 ₪ שאינן פעילות בהליך מהיר וללא מס.

 • מהם הסכנות בהענקת מתנות לילדים, למה צריך להיות מודעים?

  1. העברה רצונית של הרכוש על ידי הילדים – הגנה מפני נוכלים ושאר "רוצי טובתם" 2. העברה לא רצונית של הרכוש על ידי הילדים – גירושין, נושים. 3. פטירה של הילדים – הורשה

 • מהו חוק תיקון דיני המשפחה (מזונות)?

  על פי חוק תיקון דיני המשפחה אדם חייב במזונות שאר בני משפחתו. (רלוונטי ביותר במצבי סיעוד שבה העלות הטיפול השוטפת היא גדולה מאד. עולה השאלה מי יממן את העלות?).

צרו קשר

לקביעת פגישה ולפרטים נוספים,
נא השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

 • שם
 • דוא"ל
 • טלפון
 • נושא
אין לראות באתר זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מוצר ביטוח או מוצר פיננסי כלשהו או תחליף לייעוץ, המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל לקוח, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ, הנה חברה בעלת רישיון סוכן ביטוח פנסיוני, העוסקת בשיווק פנסיוני ולא בייעוץ פנסיוני. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני משווקת את מוצריהם של מגוון גופים מוסדיים המפורטים באתר החברה. יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני בעלת זיקה, כהגדרתה בחוק הפיקוח על שירותים פיננסים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ושיווק פנסיוני), תשס"ה-2005, למוצרים פנסיונים המשווקים על-ידה והיא עשויה להעדיף מוצרים אלה בעת מתן שירות ללקוח. מדיניות הגנת הפרטיות יוסי פיצחדזה סוכנות לביטוח פנסיוני (2018) בע"מ (להלן – "הסוכנות") היא סוכנות לביטוח הפועלת בהתאם לרישיון התאגיד שניתן לה על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר. כל המידע שנמסר לסוכנות לצורך קבלת הצעות לביטוח, בעבר בהווה או שיימסר בעתיד, נשמר במערכות המחשוב של הסוכנות, ומוגן באמצעות מתקדמים ובהתאם לתקנים קפדניים שנועדו לשמור על המידע שמסרתם, ועל סודיותו. מערכות המחשוב של הסוכנות רשומים כמאגרי מידע כדין והן מנוהלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות 1981 והתקנות על פיו. שמירת המידע וסודיותו, נחוצים על מנת שנוכל להעניק לכם שירות עבור המוצרים שרכשתם באמצעותנו. במסירת המידע לצורך קבלת הצעות וטיפול במוצרים שלכם, הנכם מאשרים, שהמידע נמסר מרצונכם ובהסכמתכם. המידע והנתונים שמסרתם וכל עדכון שלהם יישמרו במאגרי המידע של הסוכנות וישמשו למתן ההצעות, הפקה וחידוש פוליסות, ניהול שוטף של תיק ההשקעות שלכם, מתן שירות לקוחות ולדיוור ישיר ויצירת קשר למתן מידע בקשר עם מתן המוצרים והשירותים בהתאם לפרטים שמסרתם. אם הסוכנות תארגן את פעילותה במסגרת תאגיד אחר או תתמזג עם גוף אחר, היא תהיה זכאית להעביר לתאגיד החדש העתק מן המידע שנאגר אודותיכם ובלבד שתאגיד זה יקבל על עצמו כלפי את הוראות הצהרה זו. הסוכנות תעביר מידע אישי לגורמים הבאים: חברות ביטוח, בתי השקעות,, סוכני ביטוח וסוכני משנה או סוכנים משותפים, שותפים עסקיים, לצורך קבלת הצעות לביטוח ולקיום חובות המוטלות על הסוכנות על פי דין. הסוכנות תעשה שימוש במידע אך ורק למטרה שלשמה הוא נמסר. כל אדם זכאי לעיין במידע אישי אודותיו המוחזק בידי הסוכנות; הסוכנות תאפשר לנשוא המידע לעיין במידע אישי אודותיו לאחר הגשת בקשה בהתאם להוראות החוק, כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי להגיש בקשה בכתב לתיקון מידע אישי או למחיקת מידע אישי שאינו נכון, שלם, ברור או מעודכן, והסוכנות תתקן את המידע האישי כל עוד לא קיימת עילה שבדין לדחיית הבקשה. נשוא המידע זכאי לדרוש בכתב שמידע אישי אודותיו יימחק ממאגר המידע. בקשות למימוש זכות העיון, תיקון או התנגדות לדיוור ישיר יש להפנות ל- יוסי פיצחדזה בטלפון: 058-4098148 או במייל: yosi@yosi-fp.co.il הסוכנות תשיב על בקשה למימוש זכות העיון במהירות האפשרית ובכל מקרה לא יאוחר מתוך 30 יום מיום שנקבלה. הסוכנות אוספת מידע לגבי המבקרים והמשתמשים באתר מתוך מטרה לשפר את איכות וטיב השירותים שהיא מעניקה באמצעות האתר. המדובר במידע כללי על המבקרים באתר ומידע שאינו מכיל פרטים אישיים. מידע כללי אודות המבקרים באתר נאסף על בסיס מצטבר ואנונימי , דהיינו באופן שלא ניתן לשייך כל מידע מזהה ופרטים אישיים כלשהם למידע האמור ולהיפך. המידע הכללי לגבי המבקרים באתר נאסף לשם שיפור תוכן האתר, איכותו וטיב השירותים הניתנים באמצעותו. כל הפרסומים באתר זה הינם לידיעה כללית בלבד ואינם מהווים ואין לראות בהם בשום דרך ייעוץ, המלצה, חוות דעת או שידול לבצע עסקת ביטוח. הפרסומים אינם מהווים הצעה לביטוח, הצעה לכריתת חוזה ביטוח או התחייבות לפרמיה, תעריף או מחיר ואין לראות בהם התחייבות למתן שירות כתחליף להליך המתחשב בנתוניו ובצרכיו האישיים והספציפיים של כל סוכן או לקוח. הנתונים והדעות המוצגים בפרסומים נכונים למועד כתיבתם וכפופים לשינויים בכל עת ללא הודעה מוקדמת. המידע הכלול בפרסומים זה לא ישמש לקביעת הזכויות והחובות של לקוח כלשהו או ככלי לפרשנותן. זכויות וחובות כאמור ייקבעו אך ורק לפי תנאי התקשרות התואמים את נתוניו וצרכיו האישיים והספציפיים של כל לקוח. התכנים בפרסומים זה הינם רכושה הבלעדי של הסוכנות והם מוגנים בזכויות יוצרים ובזכויות קנייניות אחרות. אין להפיץ, להעתיק או לעשות כל שימוש אחר בפרסומים או בחלק מהם ללא קבלת אישור מהסוכנות בכתב ומראש. ט.ל.ח
תפריט נגישות
LM web solution